Eduard Väljataga (22.01.1899 – 7.10.1979)

22. jaanuaril 2024 möödub 125 aastat Nabala palvemaja kauaaegse jutlustaja
Eduard Väljataga sünnist.

Eduard Väljataga, meie isa ja vanaisa oli Nabala palvemaja jutlustaja 18 aastat (1961–1979). Enne seda, 1950-ndatel aastatel oli ta Vaida palvemaja jutlustaja. See oli aeg, kui Nõukogude okupatsioonivõim oli jõudnud likvideerida vennastekoguduse struktuuri ja lõpetada ühtlasi selle    õigusliku eksisteerimise. Vennastekogudus kui äratusliikumine oli keelatud, aga kuulutustööd oli võimalik jätkata luteri kiriku raames. Tänu kohalikele usklikele vendadele sai Nabala palvemajas kui Jüri kiriku filiaalis pidada palvetunde isegi nõukogude ajal ja see on järjepidevalt kestnud siiani. Enamik Eesti palvemaju kahjuks hävis sellel perioodil või ei säilinud pühakodadena.

Praegune Nabala palvemaja ehitati 1926. aastal, kui kohalikud taluperemehed ühiselt otsustasid, et Nabala rahvas vajab uut ja suuremat palvemaja. Ehitustööde läbiviimise komisjoni esimeheks valiti Kivi talu peremees Hans Väljataga, kes oli Eduardi isa. Vana palvemaja, mis oli ehitatud 1828. aastal, lammutati ja kohe alustati uue ehitamisega. Uus palvemaja valmis kiiresti ning õnnistati 12. septembril 1926.

Lisaks kuulutustööle palvemajas viis Eduard Väljataga läbi ka vaimulikke ametitalitusi  kodudes. Maal oli kombeks, et matusele eelneval päeval oli kirstupaneku talitus, kuhu kogu külarahvas kokku tuli. Kirstupanekuid, kodunt ärasaatmisi ja laste ristimisi – neid talitusi tuli meie isal aastate jooksul päris palju pidada. Jumalakartus, pühendumus ja ustav teenimine oli tema elu loomupärane osa.

Eduard Väljataga

Eduard Väljataga

Kes oli meie isa Eduard Väljataga ja millise päranduse ta on meile jätnud?

Meie isa oli palvetaja isa. See on jäänud meelde juba lapsepõlvest: hommiku- ja õhtupalved, söögipalved – need olid osa meie pere päevast. Eriti on jäänud meelde õhtupalved. Vaatamata päevasele koormusele ja väsimusele jätkus isal jõudu paluda kõigi oma laste ja nende abikaasade, lastelaste ja veel sündimata lastelaste eest, samuti oma ristilaste ja enda ristitud laste eest,  sugulaste ja naabrite eest. Need palved kannavad meid kogu elu.

Me armastasime oma vanemaid ja meil on õnnelikud mälestused kodust, kus oleme kasvanud. Igal aastal suve lõpul, enne kooliaasta algust kutsusid meie vanemad oma lapsed kokku, et palve ja Jumala õnnistusega saata meid isakodust välja – kooliteele ja tööle. Ka uusaasta esimesel päeval oli pere alati koos. Selleks päevaks oli kutsutud ka külalisi, et ühiselt teha tänupalvet möödunud aasta eest ja uueks aastaks Jumala õnnistust paluda.

Meie isa armastas oma lapsi ja lapselapsi. Ta oskas lastelastega mängida, lohutada neid nende muredes ja rõõmustada koos nendega. Mäletan, kuidas isa oma laste lapsi õnnistas nende esimestel elupäevadel. See oli nii südant liigutav, kui ta oma pahkunud käed pani laste peale ja neid Jumala kaitsva käe alla palus. Milline suur väärtus on alustada niimoodi oma eluteed!

Isa Eduardi ja ema Marie palved on kandnud meid tänapäevani. Tänuga mõtleme sellele, et nad on meie suure pere: kolm poega – Endel, Lembit ja Kalju ning viis tütart – Helga, Helmi, Linda, Vaike ja Hilje üles kasvatanud üksmeeles ja armastuses. Ka nüüd, kui aastad on möödunud ja mõnedki lastest on lahkunud igavikku, oleme jäänud ühiseks suureks pereks. Oleme kogenud oma vanemate külvatud suurt armastust ja püüame seda ka ise edasi anda.

 

29. august 1970. Hetk Hilje Väljataga ja Ülo Kelemendi pulmapäevast: peigmehe kõrval Eduard Väljataga ning pruudi kõrval Aliide ja Martin Kelement. Pildil on mitmeid vennastekogudusega seotud inimesi - rõõmsat äratundmist!

29. august 1970. Hetk Hilje Väljataga ja Ülo Kelemendi pulmapäevast: peigmehe kõrval Eduard Väljataga ning pruudi kõrval  Aliide ja Martin Kelement. Pildil on mitmeid vennastekogudusega seotud inimesi – rõõmsat äratundmist!

25. august 1961. Eduard ja Marie Väljataga perekond. Pojad: Kalju, Endel ja Lembit Väljataga ning tütred (praeguste perekonnanimedega): Helga Mäe, Vaike Särak, Hilje Kelement, Linda Pirk ja Helmi Reinsoo.

25. august 1961. Eduard ja Marie Väljataga perekond. Pojad: Kalju, Endel ja Lembit Väljataga ning tütred (praeguste perekonnanimedega): Helga Mäe, Vaike Särak, Hilje Kelement, Linda Pirk ja Helmi Reinsoo.

Ma tean, et mu Lunastaja elab    on kirjutatud meie vanemate hauaplaadile Jüri kalmistul. See oli isa soov ja selles usus ja lootuses lahkus isa siit ilmast igavikku.

Isa on jätnud meile hea päranduse. See tee, mida mööda tema elutee kulges, oli õige. Meil jääb paluda Taevaisalt jõudu ja tarkust sellel teel edasi minna ja ka oma eluga head vilja kanda.

Suure soojuse ja tänutundega meenutades ja mälestades tütar Vaike Särak ja tütretütar Merike Maarand