Tallinna uus palvemaja aastatel 1934-1945

1934. aastal vana palvemaja, mis ei vastanud enam aja nõuetele, lammutati ja ehitati arhitekt Eugen Sachariase projekti järgi samale krundile uus kivist palvemaja. Uus palvemaja pühitseti juba sama aasta 28. oktoobril. Uue palvemaja pindala oli 696 m² (sh rõdud) ja istekohti u 1200. Tallinna vennastekoguduse elumajas asus ka Vennastekoguduse Ülemaaline Keskus ja arhiiv.

Pärast nõukogude võimu taaskehtestamist Eestis 1945. aastal riigistati palvela ja anti Tallinnfilmi käsutusse, kus see on tänase päevani. Tallinna vennastekoguduse evangeelne töö jätkus keeluaastatel Nõmme Hiiu palvelas, mis oli antud Nõmme Rahu kiriku kaitsva tiiva alla.

Allikas: Ilja, Voldemar. Vennastekoguduse (Herrnhutluse) ajalugu Eestimaal (Põhja-Eesti). Palvemajad. VI. Allika 2010, lk. 22-28.